06/2026 DAN ALBEGRU

TASICA SIMU: ROMÂNIA ARE PARTE DE UN TRATAMENT INEGAL COMPARATIV CU ALTE STATE UE LA CALCULAREA CONTRIBUȚIEI „DE SOLIDARITATE” PENTRU MIGRAȚIA ILEGALĂ
Potrivit unui mesaj primit la redacție, parlamentarul independent Aurora Tasica Simu a transmis Ministerului Afacerilor Interne (ministru, Cătălin Predoiu) o Solicitare oficială de informații suplimentare referitoare la acceptul guvernului Bolojan de a primi în continuare migranți ilegali. Solicitarea survine în contextul în care la data de 12 iunie 2026 a intrat în aplicare Pactul european privind migrația și azilul, un ansamblu de 10 acte legislative adoptate în anul 2024, care reformează cadrul comun al Uniunii în materie de azil, frontiere și solidaritate. Simu susține că România și-a făcut datoria preluând un număr mare de refugiați autentici din Ucraina (cca 214.000 de cetățeni ucraineni ). Parlamentarul de Cluj observă că au existat state cărora Bruxelles le-a recunoscut calitatea de state „care se confruntă cu o situație migratorie semnificativă” și cărora le-a fost redusă la zero sau diminuată “contribuția (financiară) de solidaritate.” României nu i s-a recunoscut această calitate, ceea ce apare surprinzător: ca un exemplu, fluxul migrațional ilegal a traversat lanțul Bulgaria-România-Austria, dar numai Bulgaria și Austria au avut reduceri de contribuții la fondul de “solidaritate europeană”. Altfel spus, României i s-a aplicat un tratament inegal, iar Simu și suporterii săi așteaptă explicații de la diplomația României și de la (încă) premierul Ilie Bolojan. Practic, parlamentarul român cere guvernului să “renegocieze” contribuția financiară a României la un fenomen ilegal care a pus aceeași presiune pe frontierele sale, precum în cazurile Austriei și Poloniei. Simu opinează că nu este firesc ca România să contribuie cu sume mari de bani la un fenomen unde nu a avut nicio contribuție în propagarea sa (cum a avut, de exemplu, Spania).