DOMNIA FURTULUI LA VEDERE
06/2026 - IOAN GLIGOR Am căutat în ultimul timp să găsesc soluții, să-mi limpezesc mintea stând concentrat pe lumea în care trăim. Mi le-am “stocat” mie undeva, le țin acolo, sper eu, cu un folos. Scriam într-un alt editorial despre lipsa acută de încredere care, desigur, poate fi un handicap: mă simt “furat” și undeva la 90% din încrederea în oameni este pierdută pentru mine. Voi explica motivele, care pot fi “diverse,” pentru că nu mai știi “de care parte” să te poziționezi, nu mai știi care e “de bine”, care e “de rău”, care te șantajează, care te spionează, care te iubește: o lume anapoda, o rezultantă a faptului că mulți nu arată în realitate cine sunt, cum sunt, nu expun starea lor emoțională, starea lor psihică. Ei sunt doar mimi, mimează sentimente și figuri, mimează căutarea de soluții. La falsitatea asta, singura soluție, așa cum o văd eu, este să te închizi în tine ca melcul. Sau ca ariciul, dacă îți păstrezi și niște…